Sigara içildiği nasıl anlaşılır? Sigara içen çocuğa nasıl davranılmalı?

Sigara içmeyi bağımlılık haline getirmiş olan ve bu illetten en kısa zamanda kurtulmak isteyenlerin çaresini aradıkları yöntemlerde olumlu sonuç alınması için sağlam irade önemlidir. Sağlık açısından zararlarına baktığımızda kişiyi ölüm noktasına getiren sigara ergenlikte kazanılmaya başlamışsa erkenden önlem almak gerekir. Sigara nasıl bırakılır? Ergenlikte sigaraya başlamanın nedenleri...

Sigara içildiği nasıl anlaşılır? Sigara içen çocuğa nasıl davranılmalı?

Çocukluktan erişkinliğe geçiş evresi olarak tanımlayabileceğimiz ergenlik dönemi, fiziksel ve ruhsal değişimlerin en yoğun yaşandığı süreçtir. Aileden kopup kendi egemenliklerini ilan etme evresinde olan ergenlik döneminde arkadaş çevresi çok önemlidir. İyi bir arkadaş seçimi yapılmadığı takdirde sigara, alkol ve uyuşturucu gibi ölümcül sonuçlar verebilen nice zararlı alışkanlıkların kazanılması an meselesi olabilmektedir.

Bu gibi kötü alışkanlıklara karşı önlemler alabilmek için anne ve babalar, ergenlik dönemine giren çocuklarını onlara fark ettirmeden yakın takibe almalıdır. Özellikle de Lise zamanında okul çevrelerinde gördüğümüz sigaralı arkadaş ortamları, ardı arkası kesilmeyecek nice kötü alışkanlıkları da beraberinde getirebilir.

Bağımlılık derecesine ulaşmasa daha keyfi şekilde birkaç adet içilen sigaralar, zamanla ölümcül sonuçları beraberinde getirebilir. Eğer çocuğunuzun sigaraya başladığını fark ettiyseniz, öncelikli olarak sigaraya başlama nedenini çözümlemeniz gerekir. Gerek uzman yardımıyla gerek kendi yöntemlerinizle sigaradan vazgeçirme yöntemlerini deneyebilirsiniz. Başta kanser, kalp ve akciğer hastalıkları gibi daha birçok ciddi hastalığı beraberinde getiren sigaradan kurtulmak için izleyebileceğiniz adımlar vardır. Peki sigarayı bırakmak için neler yapılabilir?

OKUL ÇAĞINDA SİGARA İÇENLERİN SAYISI ARTIYOR

Sigara içen kişi

Dünya Sağlık Örgütü işbirliği ile Küresel Gençlik Tütün Araştırmasının yaptığı araştırmalardan elde edilen bilgilere göre, 13-16 yaş civarındaki öğrencilerde erkeklerin yüzde 33,1’inin; kızların da yüzde 22,3’ünün hayatlarında 1 kere bile olsa sigara içtiği tespit edilmiştir. Sağlık açısından zararlı olan sigaranın vücuttaki etkisini gelin birlikte inceleyelim...

Haberin devanı için tıklayınız!

yasemin.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER