Normal doğum sancısı nasıl anlaşılır? Yalancı sancı ile gerçek sancı arasındaki farklar

Bebeğinize kavuşmaya günler, belki de saatler kala göreceğiniz işaretlerle doğumun yaklaşıp yaklaşmadığını anlayabilirsiniz. Doğum zamanının yaklaştığı son üç ayda ortaya çıkan yalancı sancılar ile gerçek doğum sancıları arasındaki farklarını sizler için mercek altına aldık. Doğum sancısı neye benzer? Doğum belirtileri neler? Doğumun yaklaştığını gösteren işaretler

Anne ve baba adaylarının bebeklerinin olacağını öğrendiği ilk andaki hissiyatını tarif etmek hiçbir zaman mümkün değildir. Her iki taraf içinde oldukça duygusal ve zorlu bir dönem olan hamilelikte, hormon değişimlerinden dolayı anne adayı gün içerisinde farklı hissiyata bürünebilir. Bir anda nedensiz bir şekilde mutlu olurlarken, bilinmeyen bir sebepten dolayı bunalıma girip üzüntü içerisinde olabilirler. Ruhsal farklılıkların haricinde bedensel olarak yaşayacakları belirtilerde ilk aylardan sonra sancı görülmeye başlanır. 

9 aylık bir bekleyişten sonra beklenen günün çatmış olma ihtimaline karşılık gelen sancıların doğacak olan bebeğin habercisi mi olup olmayacağını yoksa yalancı sancı denen durumun işareti mi olduğunu anlamak gerekir.

Hamileliğin son dönemlerine doğru rahimde meydana gelen Braxton Hicks kasılmaları, anne adaylarını doğuma hazırlayan bir eylemdir. Halk arasında yalancı doğum sancıları olarak da nitelendirilebilen bu düzensiz kasılmalar hamilelikteki 24. haftadan itibaren yavaş yavaş kendini göstermeye başlayacaktır.

Daha öncesinde doğum yapan bir anne adayına daha erken ve şiddetli başlayan bu tür kasılmalar kimi zaman bebeklerde erken doğum şüphesini akla getirebilir. Normal doğum ile ayni belirtileri taşıyan erken doğum belirtilerinde görülen kasılmalar, Braxton Hicks kasılmaları ile çoğu zaman karıştırılmaktadır. 

 YALANCI SANCI İLE GERÇEK SANCI ARASINDAKİ FARKLAR

Anne adayına bir anda gelen sancılar yalancıdır. Aşama aşama olarak gelen sancılar ise gerçektir.

Şiddeti giderek artmayan sancılar yalancıdır. Başlangıçta hafif olup gittikçe artan sancılar ise gerçektir.

Hamile kadının pozisyon değiştirmesi ve hareket etmesiyle düzelebilen sancı yalancıdır. Ne yapılırsa yapılsın dinmek bilmeyen sancılar ise gerçektir.

Görülen sancısının herhangi bir süresi olmayan yalancıdır. Fakat 30- 60 sn. arasında görülen sancılar gerçektir.

Rahimde yumuşama ve açılma olmuyorsa yalancı, oluyorsa da gerçektir.

Bebekler kaçıncı haftada doğar?

Bebekler kaçıncı haftada doğar?
Haberin devamı için tıklayınız!

yasemin.com

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2021, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER