Evlilik kader midir?

İleride evleneceğiniz kişiyi kendiniz mi tercih edeceksiniz yoksa kaderinizde olan kişiyle mi evleneceksiniz? Peki evlilik gerçekten kader mi yoksa tercih mi?

Yasemin
Evlilik kader midir?

Evlilik ve kader ilişkisi, herkes tarafından çok merak edilen ve kafa karıştırılan bir konudur. Bekar kimselerin ileri ki hayatı için seçecekleri eş adayının kaderinde yazılı mı olduğu yoksa o kişinin kendi tercihine bağlı olarak mı ortaya çıktığını ele alan bilgileri sizler için ele aldık.

'Evlililik kader midir?' konusunu incelemek için ilk önce kaderin ne olduğunu bilmek gerekiyor. Kader, tüm olayların yaşanmadan önce ve değişmeyecek şekilde Allah (c.c) tarafından düzenlendiğine inanılan bir takdirdir.

Kaderin hükmünü veren ise yalnızca Allahtır. Allah (cc.), kulu üzerinde belirlemiş olduğu alın yazısını yani kaderini istediği zaman değiştirebilir, ancak zorlayıcı değildir. Burada belirleyici öge insandır. Mesela evlilik görüşmelerinde seçilecek olan eş 'İnsanın tercihiyle' şekillenir.

Önünüzde birkaç tane isim varsa ve bu isimlerden örneğin güzel ahlaklı olanı ya da parası çok olanı tercih ederseniz sizin kaderiniz o kişi olur. Bu kişiyi kendiniz tercih ettiğinizden dolayı sorumluluğu da size ait olur.

İyi insanı tercih etmek kaderinizi güzelleştirirken kötü insanı tercih etmekte kaderinizi olumsuz yönde şekillendirmenize sebep olur. Dolayısıyla kişi kendi kaderinden mesuldür.

Kaynak: Yasemin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER