Uyumadan teheccüd namazı kılınır mı?

Peygamber Efendimiz (SAV)'in en sevdiği ibadetlerden biri olduğu bilinen teheccüd namazı ile ilgili sık sorulan sorulardan birisi de uyumadan teheccüd namazının kılınıp kılınamayacağı ile ilgilidir. İşte teheccüd namazına dair bilinmesi gerekenler...

Uyumadan teheccüd namazı kılınır mı?

"Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah'a yakınlık günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır." (Tirmizi, Deavât, 101) hadis-i şerifinden anlaşılacağı üzere teheccüd namazına kalkmak pek faziletli bir ibadettir. Salih ve saliha kimselerden olabilmek için devam edilmesi tavsiye edilen teheccüd namazı uykudan uyanarak kılınan nafile namazlardandır. 2 rekatta bir 12 rekata kadar çift olarak kılınabilir olan teheccüt namazında asıl faziletli olan 2 rekatta bir selam verilerek kılınan namazdır. Gecenin üçte ikisi geçtikten sonra imsak vaktine kadar kılınabilen teheccüt namazında uykudan uyanıp kılmak daha faziletlidir. İbn-i Abbas (r.a)’un rivayetine göre, Sevgili Peygamberimiz (SAV), teheccüd namazına kalktığında şöyle dua ederdi:

Haber

Teheccüd namazı kaç rekat ve nasıl kılınır? Teheccüt namazı kılınışı

PEYGAMBERİMİZ VİTİR NAMAZINI HANGİ VAKİTTE KILARDI?

Rivayetlere göre, Peygamberimiz (SAV) vitir namazını kıldıktan sonra, oturarak iki rekât nafile namaz kılardı. İlk rekatta "İzâ zülzileti’l-ardu" sûresini, 2. rekatta fa "Kul yâ eyyühe’l kâfirûne" suresini okurdu. Rivayetlere göre, Alemlerin Efendisi Sevgili Peygamberimiz (SAV), yatsı namazını kıldıktan sonra vitiri kılmadan uyur, gecenin ortalarından sonra uyanıp bir müddet namaz kıldıktan sonra vitir namazını ve daha sonra sabah namazının sünnetini kılardı. (Müslim, “Salâtü’l-müsâfirîn”, 26) “Niyet ettim Allah rızası için teheccüt namazını kılmaya.” şeklinde niyet edilerek kılınan teheccüd namazına kalkılacaksa, yatsıdan sonra kılınacak olan vitir namazını geceye yani teheccüt vaktine bırakarak kılma unutulmuş sünnetlerdendir.

“Geceleyin kıldığınız namazın sonunu vitir yapın.”(Buhârî  Salât 84  Vitir 4)

Haberin devamı için tıklayınız!

yasemin.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER