Kemaliye Seni Bekliyor

Kültür ve doğa sporu tutkunları, Erzincan’ın turizme açılan kapısı konumunda bulunan Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde (Eğin), bu yıl 29 Haziran - 02 Temmuz 2019 tarihleri arasında 40’ıncısı düzenlenecek olan “Erzincan Kemaliye (Eğin) Kültür ve Spor Şenliğinde” buluşuyor.

Kemaliye Seni Bekliyor
rzincan Valiliği’nin katkı ve himayeleriyle düzenlenecek olan şenlikler; Kemaliye Kaymakamlığı'nın katkıları ile Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı (KEMAV) ve Kemaliye Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecektir. Şenliğin ana temaları her yıl olduğu gibi bu yıl da "özgün kültür ziyafeti, doğa sevgisi, spor ve kardeşlik” olarak belirlenmiştir.

Yukarı Fırat Havzasının merkezinde yer alan Kemaliye (Eğin) ilçesi, eşsiz doğası ve sahip olduğu özgün kent kimliği ile Erzincan ilimizin turizme açılan kapılarından biridir. Kemaliye (Eğin), aynı zamanda Tarihi Kentler Birliğinin de kurucu üyesidir. Erzincan ve Kemaliye'nin tanıtımı için bugüne kadar çok önemli gelişmelere vesile olan, Erzincan Kemaliye (Eğin) Kültür ve Doğa Sporları Şenliği'nin 40'ıncısı, bu yıl yine ulusal ve uluslararası düzeyde ilgi görecek nitelikteki sportif ve kültürel etkinliklerle birlikte 29 Haziran - 02 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. 

Doğal güzellikleriyle de öne çıkan Kemaliye de bulunan ve dünyanın en görkemli kanyonlarından biri olan Karanlık Kanyon her yıl daha fazla ilgi görmektedir. Türkiye'de bir ilk olarak 2009 yılında Kemaliye Karanlık Kanyon'da gerçekleştirdiğimiz ve adrenalin tutkunlarının nefesini kesen base jump atlayışları 2009-2018 yılları arasında aralıksız her yıl uluslararası boyutta dünyanın her bölgesinden sporcuların katılımıyla gerçekleştirilmiştir. 

Şenlik programı çerçevesinde bu yıl da; ülkemiz turizmi için çok önemli bir zenginlik olan Karanlık Kanyonun üzerinde dünyanın en yüksek asma yürüyüş köprüsü olarak yapılması planlanan Sırat on Fırat Asma Yürüyüş Köprüsünün tanıtımına katkı sağlayacak nitelikte sportif etkinlikler gerçekleştirilecektir. Bu amaçla, birçok farklı ülkeden uluslararası düzeyde tanınmış wingsuit ve base jump sporcusu şenliklere katılmak üzere doğa sporlarının başkenti Erzincan'ın Kemaliye ilçesine davet edilmiştir. 

Şenlik programı kapsamında; Türkiye Dağcılık Federasyonu ve Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından birçok yarışma ve gösteri, ata sporumuz cirit müsabakaları, çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik atölye çalışmaları ve köy gezileri de gerçekleştirilecektir. 
Kaynak: Erzincan Valiliği

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER