Sizce de çok bi tuhaf olmadık mı?..

Çocukluğumdan beri kafamda yer eden ülkücü tiplemesiyle bugünkü ülkücü vitrini arasında dağlar kadar fark var. Eskiden perşembe akşamları ocakta Alparslan Türkeş ve tüm Şehitler için Yasinler okunurdu. Cuma saatinde dışarıda görülen gençler azar işitirdi. Hele içki içeni filan Reis görmeye.. Eski muhafazakar, mukaddesatçı ülkücüler bildiğin Halk Partili diye tabir ettiğimiz seküler, kemalist bir hale büründüler. O geleneksel görünüm tamamen gitti. Yerini son derece sosyetik, burjuva bir görüntüye bıraktı. Çok şaşırtıcı geliyor bana bu değişim. Mahallenin ahlakını bile o eski ülkücü abiler düzenlerdi oysaki. O gün heves edip kısa etek giyen genç kızlar çekinirdi mesela mahallenin o ülkücü abisinden. Herkes bu baskıdan rahatsız olsa da ben çok severdim o eli tesbihli hilal bıyıklı abileri. Nerede şimdi o Cevval abiler ?.. Hiç kızı bale yapan ülkücü mü olur yav ? Çok garip değil mi bu ?. Hangi ülkücünün kızı sevgilisini babasıyla tanıştırmaya eve getirmeye cesaret edebilirdi o zamanlar ?

O güzelim ülkücü abiler böyle değişip sosyetikleşirken, CHP'li dediğimiz, aslında daha katı, milliyetçi, devletçi Kemalistler de Atatürk'ün çizgisinin (bence) çok dışında aşırı marjinal sol gruplara ve hatta terör sempatizanı gerilla tipi gruplara payanda oldular. Atatürk anarşist sevmezdi. Atatürk komünistleri de sevmezdi. Ben mi yanlış biliyorum Abiler ?.. Atatürk devletçiydi. Milliyetçiydi. Türkçüydü. Bir CHP'linin teröre bulaşmış marjinal kürtçü grupların yanında ne işi olabilirdi ki ?..Bir sorun, sıkıntı varsa devlet yapardı gereğini. Şimdi her şey boz bulanık..

Solcular nerede mesela ?.. O pos bıyıklı, elinde bağlamasıyla. Bildiniz o tiplemeyi değil mi ?. Hiç bir siyasi oluşumun temsil etmeye cesaret edemediği sert bakışlı, halkçı, Anadolu gençleri. Sadece yerli sigara içen, Anadolu motifli, türkü sesli Solcular şimdi nerede? Einde starbaks bardaklı, adidas eşofmanıyla zevzek zevzek ahkam kesen garip tuhaf tiplere mi kalacaktı solculuk? Yahu aynı dünyaya, aynı fikriyata sahip olmasak bile ülkemin renkleriydi bu Solcu Abiler. Fakir fukaradan, garip gurebadan yanaydılar. Şimdi ne bıyıkları var ne bağlamaları. Salsa yapanları bile var. Entel dantel bişey olup çıktılar. Çok üzücü değil mi bu sizce de ?..

Tüm bunları anlatırken kendini "İslami Kesim" diye lanse eden kitleden bahsetmeyi ise içim almıyor. Mide bulandırıcı sosyo-kültürel yapıları bu yazıya sığamayacak kadar berbat bir halde.. Hiç bir değerleri kalmadı. Menfaat durumuna göre her yeni gün bambaşka eksenlere kayan, her kaypaklığa uygun fetva bulan, saçma sapan bir haldeler. Nerede o kalender, istidat sahibi mücahit abiler ?.. Çocukları üzerinde kontrolü en fazla kaybeden bu kesimdir. Ceplerindeki para arttıkça Sakallı Hüsnü (Erbakan tabiridir) önce sakallarını kısalttı. Sonra 3 numara belli belirsiz bir hale soktu. (Duruma göre kazıyıp atıyor.) Mevzu sakal değil, sakal ile birlikte her türlü kutsalını kesip atabiliyor. Her türlü faizi mis gibi kullanıyorlar. Ama konuşurlarken kendileri dışında herkes gavur. Tuhaf ve uçsuz bucaksız bir yozlaşma, israf, gösteriş..

Artık etrafıma baktığımda hiç kimseyi tanıyamıyorum. Her kesim bir diğerine değerleri üzerinden saldırıyor ama kendileride değerlerini yitirmiş. Herkes yabancı, herkes bi garip, tuhaf..

Çocukluk anılarımı yıktılar.

Bu hep böyle miydi ?

Ben mi farklı biçimlendirmişim her şeyi sizce ?..

YORUM EKLE
YORUMLAR
Celaleddin Deliktaş.
Celaleddin Deliktaş. - 7 ay Önce

Gönlüne yüreğine kalemine (klavyene) sağlık.

kendini arayan adam
kendini arayan adam - 7 ay Önce