Şeytanı seviyor muyuz?

Böyle bir soru ile karşılaşacak olsak hepimizin cevabı "Hayır! Onu neden seveyim ki ?" olurdu. Lakin vereceğimiz cevabın ve fiillerimizin zıtlığını sergilemek isterim.

Âdem(as) yaratıldığı zaman, Allah-u Teâlâ yarattıklarının ona secde etmelerini istedi ve ettiler. Ama iblis secde edenlerden olmadı. Kibri ona engel oldu ve cennetten kovuldu. İşte o zaman Rabbimizden izin istedi

"Bana diriltilecekleri güne kadar mühlet ver" dedi.

Allah-u Teâlâ "haydi mühlet verilenlerdensin buyurdu"

Ve iblis "O halde beni azdırmana karşılık yemin ederim ki bende onları saptırmak için mutlaka senin doğru yoluna oturacağım. Sonra onlara önlerinden ve arkalarından sağ ve sollarında sokulacağım, sende çoğunu şükredici bulamayacaksın" dedi.

Ve evet yeryüzünde görevini kusursuz bir şekilde yerine getirmeye başladı. Çoğumuzu kendine dost edindi. Her kötü huyunu huy edindik. Sorsalar şeytanı sevmiyoruz. Ama dedikoduyu, kibirlenmeyi, yalan söylemeyi, boş ve manasız konuşmayı seviyoruz. Şeytanı o kadar benimsemişiz ki onun görevini üstlenmiş gibiyiz!

Artık onu nasıl hayatımızın merkezi haline getirdiysek iblis ile yol almadan duramıyoruz. Öfkeyi, israfı, kibirli ve nankör olmayı iftirayı, zannı ve daha nice kötü davranışları Allah yasakladığı halde dost edindiğimiz şeytan bunları günah değilmiş gibi kusursuz bir şekilde huy edindirdi bize.

Madem sevmiyoruz biz bu şeytanı neden onun gibiyiz? Yolumuz neden onun yolu? Madem Müslümanız ve kitabımız Kur'an-ı Kerim neden ona göre hareket etmiyoruz?

"Doğrusu onun (şeytanın), iman edipte rablerine dayananlar üzerinde hiç bir hâkimiyeti yoktur! Onun hâkimiyeti ancak onu dost edinenlere ve Allah'a ortak koşanlaradır."

(Nahl suresi 99 ve 100.ayetler)

Şeytan üzerimizde bir hâkimiyet kurmuş belli. Peki, hatayı nerede yapıyoruz? Haşa! Allah'a ortak koşmuyoruz lakin şeytanı dost edinen ile Allah'a ortak koşanın aynı konumda olması bizi korkutmalı.

Madem şeytanın hâkimiyeti iman edenlerin üzerinde olmuyorsa ve Müslümanız diyorsak neden içimizde bir şeytan besliyoruz?

Şimdi gözden geçirilmesi gereken iki şey var; sevmediğimizi söylediğimiz şeytandan öğrendiğimiz kötü huylara olan zaafımız ve Allah'a olan iman ve inancımız.

Unutmayalım ki şeytanın hilesi zayıftır ve bizi güçlü kılan da imanımızdır.

"Haberiniz olsun ki şeytan size düşmandır; sizde onu düşman edinin. Çünkü o, çevresine toplanan taraftarlarını sadece alevli ateş ehlinden olsunlar diye çağırır."

(Fâtır suresi 6.Ayet)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayrunnisa
Hayrunnisa - 1 yıl Önce

Başarılı bir yazı. Devamını isteriz:)

Elif Nur
Elif Nur - 1 yıl Önce

Canım benim❤️

İsimsiz
İsimsiz - 1 yıl Önce

Hiç böyle düşünmemiştim sayenizde gözüm açıldı teşekkür ederim

Zeynep keleş
Zeynep keleş - 1 yıl Önce

- 1 yıl Önce

Yine çok güzel ve anlamlı bir yazı ✍️

- 1 yıl Önce

Ellerine sağlık çok uzun zaman oldu
Yeni makaleni biraz daha erken bekliyoruz

Sherlock
Sherlock - 1 yıl Önce

Ellerine sağlık çok uzun zaman oldu
Yeni makaleni biraz daha erken bekliyoruz