Kimler en çok Allah’tan korkar?

Allah sevgisi gibi, Allah korkusu da imanın gücüyle orantılı şekilde kuvvet kazanan bir duygudur. Allah’tan korkmak ne demektir? Allah mümin kullarını bu denli severken, kulun Allah’tan korkmasının sebebi nedir? İşte tüm bu merak ettiğiniz soruların yanıtı...

Kimler en çok Allah’tan korkar?

Bütün dünya, evren, ay ve yıldızlar, gece ve gündüz ve sayamayacağımız milyonlarca nimet. Bunların hepsinin Yaratıcısı olan Allah (cc) ve O’na (cc) karşı yaşamamız gereken duygu nedir? Rabbimizi sadece sevmek yeterli mi? Korkmak gerekir mi? Allah’tan (cc) korkmak ne demektir, O (cc) sevilmeye en layık olan değil midir? Peki, neden korkmalıyız? Kimler en çok Allah’tan (cc) korkar? Bunun sebebi nedir? Bu soruları ayet ve hadislerle cevaplamaya çalıştık. Haberimizde okuyabilirsiniz.

ALLAH KORUSU NEDİR?

Şeytanın vesveselerinden, nefsimizin doymak bilmeyen isteklerinden kendimizi korumanın ilk sebebi Allah korkusudur. Allah (cc) kullarından O’ndan korkmamızı istemiştir. Allah’tan korkun ki, kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran, Maide). İlim ve marifet sahibi her Müslüman Allah’tan (cc) korkar. Bu korku insanları birçok yanlış hareketten kurtarır. Eğer insanoğlu Allah’tan layığıyla korkmuş olsaydı kendi nefsine veya şeytanın vesveselerine takılmazdı. Allah korkusunun sebebi ilimdir. Allah’ı (cc) bildikçe, O’nun insanlar için yarattıklarını öğrendikçe ve kudretinin idrakine vardıkça korku duygusu kaçınılmaz olur. 

Haberin devamı için tıklayınız!

yasemin.com

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2021, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER