SAGİF-2019 İstihdam Fuarı 'Burası Sakarya Burada İş Var' Temasıyla Açıldı

Kısa adı SAGİF olan, iş arayanlarla işverenlerin buluşmasının hedeflendiği Sakarya Ar-Ge, Girişimcilik ve İstihdam Fuarı, Vali Ahmet Hamdi Nayir’in katılımlarıyla açıldı.

SAGİF-2019 İstihdam Fuarı 'Burası Sakarya Burada İş Var' Temasıyla Açıldı
Her yıl “İş-Sizi Arıyor” ana teması ile düzenlenen ve bu yıl İstihdam Seferberliği kapsamında “Burası Sakarya Burada İş Var” sloganıyla 6. kez kapılarını açan fuarda, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Erenler Ortaokulu öğrencileri tarafından halk oyunları gösterisi de sunuldu.

Sakarya Valiliği himayelerinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, İŞKUR ve SGK İl Müdürlüklerinin işbirliği ile düzenlenen fuarda,  her yıl olduğu gibi bu yıl da üniversite öğrencilerinin iş dünyasıyla bir araya getirilmesi, iş dünyasının da kamu kurumları ve ilgili STK’larla buluşması hedefleniyor.

“Yaklaşık 100 Firma ve 20 STK Katılım Gösteriyor”
50 ve üzerinde istihdam sağlayan yaklaşık 100 firma ile 20 STK ve 9.000 kişilik açık iş gücü ilanıyla iş arayan, işveren ve öğrencilerin buluştuğu fuara Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Necdet Tömekçe, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Vali Yardımcıları Abdul Rauf Ulusoy ve Mehmet Fatih Çiçekli, Ak Parti İl Başkanı Yunus Tever, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, daire müdürleri, iş dünyası temsilcileri, STK yöneticileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“İŞKUR’un Çalışmalarına Değindi”
İŞKUR’un İlimizdeki çalışmalarına ve gerçekleştirilen fuara dair bilgiler veren İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, bir tarafta tarım sektörü, bir tarafta sanayi sektörü ve bir tarafta da hizmet sektörünün birlikte büyüdüğü bir şehir olan İlimizin istihdam çeşitliliği açısından önemli bir konumda bulunduğunu söyledi.

“2019’da 25 Binlik Bir İstihdam Görevimiz Var”
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ da, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle düzenlenen, TOBB üyelerinin yer aldığı ve İlimiz adına SATSO’nun katıldığı Ekonomi Şurasında, yine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2017 yılında kendilerine verilen istihdam hedefini yakaladıklarını, bu yılki Şurada da 25 binlik bir istihdam görevi üstlendiklerini ve bu hedefe yılsonuna kadar ulaşmaya gayret göstereceklerini belirterek, bu fuarın istihdama büyük katkısı olacağına inandığını ifade etti.

“Sakarya İstihdam Alanında Lider Bir İl”
İstihdamdan söz edilen ülkede ve ilde, bütün dikkatlerin toplanacağı noktanın, işsizlikle mücadele, istihdamla ilgili atılacak adımlar ve gelinen aşama olduğuna değinen İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, “Türkiye tüm alanlarda olduğu gibi son yıllarda işsizlikle mücadelede ve istihdam konularında tüm dünyanın dikkatlerini üzerinde toplayan bir ülke haline gelmiştir. OECD verilerine göre 2007-2018 yılları arasında Avrupa’nın 28 ülkesinin işgücüne dâhil olan nüfusunu, ülkemiz bu yıllar arasında tek başına yakalamıştır.
 
2018 yılında sadece Sakarya İlimizde 26 bin 292 kişi istihdam edildi. Yani Türkiye’nin bir yılda yaptığının 2 bin fazlasını sadece Sakarya yaptı. 2002 yılında 447 kişi olan istihdamın 55 kat arttığını görüyoruz. Yine tüm dünyanın ve ülkelerin en önemli meselelerinden birisi de kadınların istihdamıdır. 2002 yılında Sakarya’da İŞKUR aracılığıyla özel sektörde istihdam edilen kadın sayısı 31 iken, 2018 yılında bu rakam 8 bin 923 olmuştur. Yani kadın istihdamının 290 kat arttığı da aşikârdır.

“Son 40 Günde 81 İlimizde 137 Tane Program Yapıldı”
Türkiye iş gücü piyasasının nabzını tutan Türkiye İş Kurumu olarak, son 40 günde ülkemizin 81 ilinde ulaşılması zor olan bir rekor kırarak 137 tane program geçekleştirdik. İŞKUR hayatın her noktasında olduğu gibi, üniversitedeki gençlerimizin işsizlik endişesini, korkusunu yenmeleri için kampüste de yer alıyor. Türkiye gençlerine, üniversite mezunlarına da ziyadesiyle fark oluşturan bir ülkedir.

“Milletçe İşbirliği Halindeyiz”
Türkiye’nin 2007 yılı itibariyle işgücü piyasasında olan üniversite mezunu sayısı 3 milyon 100 bindir. İstihdam oranı ise 2 milyon 900 bindir. 2017 sonunda ise üniversite mezunu istihdamının 6 milyon 400 bine ulaştığını görüyoruz. Yani 3,5 milyon üniversite mezununu10 yılda istihdam eden ve 4 milyon 200 bin yeni üniversitelinin mezun olduğu bir Türkiye’den bahsediyoruz. Ülkemizde bu rakamlar Türkiye’de hiç işsizimizin olmadığını, istihdam problemimizin olmadığı anlamına gelmiyor. Ancak milletçe işbirliği halinde, gönül birliği halinde olduğumuz zaman neleri başarabileceğimizi de çok iyi biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi Türkiye, üzerinde oynanan oyunların farkında olan bir ülkedir ve bunu aşmanın yolu da daha fazla istihdam, kaliteli ve nitelikli üretim ile beceri sahibi iş gücüne erişmekten geçmektedir” dedi.

“Fuarda Emeği Geçenleri Kutluyorum”
Yıllardır yapılan bu önemli fuarı yakından takip ettiğini ifade eden Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “Bu organizasyonda emeği geçen başta Valiliğimiz olmak üzere, kurum ve kuruluşlarımızı, Üniversitemizi ve SATSO yetkililerini tebrik ediyorum. Özellikle gençlerimize büyük bir kazanım olarak gördüğümüz bu fuarın İlimizdeki istihdama sunacağı katkı önemlidir.

“Girişimciler Ekonominin En Önemli Lokomotifidir”
Girişimcilik, gelişen ülkelerin en önemli gücü ve en önemli hazinesidir. Bugün gelişmiş ülkelerdeki büyük şirketlerin, geçmişlerinde küçük ölçekli girişimler olarak yola çıktıklarını görebiliyoruz. Bir ülkenin girişimcilik ruhu olan vatandaşlara sahip olması ve buna uygun ortamın hazırlaması, toprağın altında bulunan petrol kadar değerlidir.

“Devletimiz Tüm Girişimcilerimizin Yanındadır”
Günümüzde projesi olan bir vatandaşımıza devletin sahip çıktığını görmek memnuniyet vericidir. Eskiden kapıdan döndürülen girişimcilerimiz, şimdi devletimizin destekleriyle projelerini geliştirme imkânı bulmaktadırlar. Bununla birlikte özellikle birçok İlimizde kadın girişimcilerimize hibe ve krediler kullandırılarak çok büyük destekler verilmektedir. KOSGEB kadın girişimcilerimize yaklaşık 100 milyon TL karşılıksız hibe kullandırdı. İşini büyütmek isteyen kadınlarımız için de bankalarla özel antlaşmalar yapıldı.

Büyük ve güçlü Türkiye sevdası bulunan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ülkemizi daha ileri seviyelere taşıyacak tüm girişimcilerimize ve projelere bizzat destek vermektedir. Bugün tankımız ve insansız hava araçlarımız gibi milli teknolojik ekipmanlara sahip isek, işte bu da verilen desteğin bir meyvesi olarak kendisini göstermektedir” diye söyledi.

“Sakarya’mızın Her Alanda Zengin Bir Potansiyeli Var”
Başarılı bir işbirliğinin ürünü olan ve bu yıl 6’ncısı düzenlenen Sakarya Girişimcilik ve İstihdam Fuarı’nın açılışında hep birlikte olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Sakarya’mız zengin potansiyellere sahip bir İldir. Tarımda zengin potansiyeli var, sanayide zengin potansiyeli var, turizmde zengin potansiyeli var. Bu zengin potansiyelin harekete geçmesi de, üretim ve istihdamla mümkün oluyor. Üretim ve istihdam her ülkenin, her ilin en vazgeçilmez değerlerinden birisidir.

Fuarların, tarafları bir araya getiren, arz ve talebi oluşturan, alıcı ile satıcıyı buluşturan organizasyonlar olarak, platformlar olarak çok büyük bir önemi bulunmaktadır. İşçi ile işveren kesimini, talep eden ve arz edenleri bir araya getirecek olan bu fuardan beklentimiz de büyüktür. İnanıyorum ki Sakarya’mız bu etkinlikten çok büyük bir başarı elde edecektir. Bu organizasyonda merkezi yönetimimiz, yerel yönetimlerimiz, Ticaret ve Sanayi Odamız, üniversitelerimizin işbirliğinde ve asıl önemli olan sektörde çalışan yatırımcılarımızın büyük katkılarıyla güzel bir amaç hedefleniyor.

“Sayın Cumhurbaşkanımızın Liderliğinde İstihdam Seferberliğinin Geldiği Nokta Önemli”
Ülkemizi sıkıntıya sokmak isteyen dış ve iç güçler bizlere büyük zorluklar yaşatmaya çalışmalarına rağmen, Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde krizi fırsata çevirebilecek bir yaklaşımla istihdam seferberliğinin güzel noktalara geldiğini görüyoruz. Büyük bir işbirliği içerisinde milli birlik ve beraberliğimizi pekiştirterek, ülkemizin zor zamanlarında ortak paydada birleşip, bununla birlikte kendisini idare edenlere de güvenerek çok güzel sonuçlar elde ettik, istenilen hedeflerin de fazlasına ulaşma gayretini göstermekteyiz. Bu konuda Bakanlığımızın, Genel Müdürlüğümüzün ve İl Müdürlüklerimizin gayretleri çok önemliydi. Bunlarla birlikte İlimizdeki bütün paydaşların bir araya gelerek, işbirliği ruhunu geliştirebilmesi, Sakarya’mıza yakışır bir tarzda bu konuyu idare etme becerisidir.

Bu vesileyle aramızda bulunan bürokratlarımızı, İlimize gelen misafirlerimizi ve bizi burada yalnız bırakmayan bütün paydaşlarımızı, katılımcılarımızı tebrik etmek istiyorum” diye konuştu.

Vali Ahmet Hamdi Nayir ve protokol üyeleri fuarın açılış kurdelesini kestikten sonra, İstihdam Seferberliğine en çok katkı sağlayan firmalara teşekkür belgesi de verildi.

Fuardaki stantları gezerek yöneticiler ve girişimciler ile bir süre sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, Engelsiz Kafenin standına da özel bir ilgi gösterdi.

Kamu kurumları, STK’lar ve firmalar tarafından düzenlenecek olan tanıtım ve seminer gibi her kesimin faydalanacağı etkinliklerin de düzenleneceği fuar, 27 Nisan tarihine kadar Demokrasi Meydanında saat 10.00-18.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Fuarın açılış törenine katılmak üzere İlimize gelen Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, açılışı öncesi İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya ile birlikte Vali Ahmet Hamdi Nayir’i makamında ziyaret etti.

Sakarya’nın istihdam seferberliğine en çok destek olan İllerin başında geldiğini belirten Genel Müdüü Uzunkaya, bu başarıda şehrin yöneticileri ve STK’ların büyük payı olduğunu belirtirken, bu konuda verdikleri destekler ve misafirperverliklerinden dolayı Vali Ahmet Hamdi Nayir’e teşekkür etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, istihdam alanında başarılı çalışmalara imza atan İŞKUR’un kendisini geliştiren ve çağa ayak uyduran yapısının önemine de değinirken, ziyaret İŞKUR’un İlimizdeki çalışma ve faaliyetlerinin değerlendirilmesi ile sona erdi.
Kaynak: Sakarya Valiliği

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER