Neden geldim bu dünyaya?

Biraz düşünelim ve tefekkür edelim;

-İnsan nasıl bir varlıktır?

-Bizi dünyadaki diğer mahlûkattan ayıran yön ve vecihlerimiz nelerdir?

-Bu dünyaya gönderiliş nedeni nedir?

-İnsana kıymet ve değer kazandıran şeyler nelerdir?

İnsanlık hayatı boyunca Eflatunlar Sokratlar sofistik mistik felsefe kahramanları bu soruya cevap aramışlar. Ancak bu soruların cevapları herkesten önce, cevabı arayanı yani bizi ilgilendirmektedir. Bu arayış sadece ahiret (amiyane tabir ile öbür dünya) saadeti için değil, dünya hayatımız için önemlidir ve en önemlisi doğru cevaplandırılmalıdır.

İlk önce kendimizi tanımak ile soruların cevaplarına başlayalım. Birçok ilim ve bilim dalında insan tarifleri yapılmıştır. Malum felsefik tabirler insanı düşünen konuşan bir hayvandan öteye götürmemiştir (tabiî ki fiil ve amel cihetinde). Fakat hissiyat hayal ve dua noktasında eşrefi mahlûkat diye tabir edilen bir makam ona verilmektedir.

O zaman biz de insanın maddi ve manevi, dünyevi ve uhrevi yönlerini dikkate alarak bu tabirlerden birini ifade edelim.

“İNSAN, FİİL VE AMEL CİHETİNDE VE SA’Y-İ MADDİ İTİBARİYLE ZAİF BİR HAYVAN, ACİZ BİR MAHLÛKTUR. FAKAT O İNSAN, İNFİAL VE KABUL VE DUA VE SUAL CİHETİNDE, ŞU DÜNYA HANINDA AZİZ BİR YOLCUDUR”*

Demek ki insanın kıymeti ve değeri akıl, kalp, ruh ve hayal gibi istidatları ve en önemlisi acz ve fakrini bilerek yaradanına muhatabiyetidir. Ve hayvandan ayrılan insanın asıl vazifesi ilim (marifetullah ilmi) ile dua ile terakki edip yükselmektir.

Demek ki bu vaziyetteki insanın bu dünyaya gönderilme sebebi;  acizliğini görüp sonsuz bir kudrete dayanıp tevekkül etmek ve fakrini fark ederek dua ile sonsuz bir Rahmete itimat etmektir.

Mevzuyu anlatan şu vecize ile kelamımıza son verelim;

“İMAN İNSANI İNSAN EDER. BELKİ İNSANI SULTAN EDER. ÖYLE İSE, İNSANIN VAZİFE-İ ASLİYESİ İMAN VE DUADIR. KÜFÜR, İNSANI GAYET ACİZ BİR CANAVAR HAYVAN EDER”**

*BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ. SÖZLER, s 351, RNK NEŞRİYAT

**BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ. SÖZLER, s 342, RNK NEŞRİYAT

YORUM EKLE
YORUMLAR
Narkozcu79
Narkozcu79 - 3 yıl Önce

Allah razı olsun dünyaya geliş sebebimi çok daha iyi anladım.

Enver
Enver - 12 ay Önce

Emeğinize sağlık.