İslam Dünyasının Lideri

Bazı İslam ülkelerinde Cumhurbaşkanımız için kullanılan bu niteleme bir kesim için sinir bozucu, diğer bir kesim için de onur ve gurur verici geliyor biliyorum.

İslam ülkeleri arasında en güçlü ve en belirleyici olan ülke ve lider hangisi ise, gıyaben o ülke ve o lider kaçınılmaz şekilde İslam Dünyasının lideri pozisyonundadır.

Hele de bu ülke asırlarca İslam Dünyasının lideri olarak Sultan Alparslandan bu yana 7 kıtada hükmünü sürdürmüş olan Selçuklu ve Osmanlı mirası Türkiye ise bu liderlik hak etseniz de henüz etmemiş olsanızda, siz isteseniz de istemeseniz de size aittir ve taşınması çok ağır bir yüktür.

Mühim olan ülkemize İslam ülkesinin lideri olarak bakılması değil, milletçe bu gıyabi makamın sarhoşluğuna düşüp kibir devşirmektense perişan durumdaki İslam Dünyasına lider olmanın sorumluluğunu her fert olarak taşıyabilmektir.

İslam ülkelerinde ülkemize ve Cumhurbaşkanımıza uygun görülen bu niteleme her gün yüzlerce müslüman öldürülürken, mukaddes beldelerimiz işgal altındayken, İslam beldeleri kafir zulmü altında mahvolurken gururdan ziyade ağır bir vebal getirir.

Allah hiç birimizi akıldan, fikirden ve ferasetten ayırmasın. Zira İslam Dünyasının lafta-sözde kalacak fani liderliği, ahirette Alemlerin Rabbi olan Allah (c.c.) karşısında pek işe yaramayacaktır.

Üstelik bu sorumluluk eğer gereği gibi ifa edilmemişse bizi daha da feci bir duruma düşürebilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aysegül Güler
Aysegül Güler - 2 yıl Önce

Kalemine sağlık