Heva ile mücadele

Birçok insan hayatındaki birçok şeye hayır diyemez. Bazen bir insana, bazen iradesine ve en çok nefsine. Süfeha kesim insanlarının hâl ve hareketlerine, arzu ve isteklerine, davranışlarına ittiba olurlar. Kötü ve yapılması yanlış olan herşey nefislerini ele geçirdiği için artık yabancılamazlar birçok şeyi. Nefsin istekleri herkes yapmış olduğu için kişiye de sıradan ve zararsız gelir. Eğer bizler ümem-i sâlifeyi örnek alsaydık, yaptıkları iyi ve kötü olan herşeyin sonucunda ne hale geldiklerini görür ve birçok şeye dur diyebilme cesaretine sahip olurduk. Ne yazık ki nefsin ele geçirdiği birçok insan var.

Kimi insanlarda oluşan batı aşkı nefsin oyuncağı olmaları hâline geldi. Batı'ya olan heves, islam ile alınacak nefesi haram etti. En çok gençlerimizden vurulduk. Tam buluğ çağına gelmiş, nefsin, aklın iyiyi kötüyü ayırt edebilme yaşında, tertemiz olan nefislerini, kendilerinin nefs-i süfli olan aşağılık nefislerinin haline getirmeyi hedeflediler. Buluğ çağında ki gençlerimizin, onları rol model alarak yaptıkları her yanlış her günah için "ergenliktir yapar" diye susturuldu aileler. Ergenlik diye birşey yok. Buluğ çağı var bizim kitabımız da. Farzların üzerine yüklendiği, günahlarının bedellerini kendilerinin vereceği, nefisle mücadelenin en çok yaşandığı bir buluğ çağı var bizim kitabımızda.

Batı tarafından musahhar bir toplum olduk. Daha çok dünya malına tamah eder hale getirdiler bizleri. Boş uğraşlar verdiler ellerimize. Allah kullarından ubudiyet istiyor. Ama kulları, rahmet bir peygamberin, nefsine bile hakim olamayan ve hâlâ helak olmayan ümmeti haline geldi. Niye? Çünkü nefislerine dur diyemediler. Heva'yı (nefsin kötü istek ve arzularını) izale edemediler.

Eğer ki nefisle mücadeleyi kazanır, zındık kesimlerin ve islam düşmanlarının bizi elde etmelerine, bizim için kazılan kuyunun, planlanan oyunların birer parçası olmazsak bu ümmetin umudu oluruz ve bu umut asla sönmez! Nefsi terbiye edip ve var oluş amacımızın, batının tarzını yaşamak ve yaşatmak olmadığının bilincine kavuşursak, benliğimizdeki İslam'ı yaşatırsak bu ümmetin umudu sönmez.

Onlar İslam gençlerini yoldan çıkarırken, kendilerinden olan gençlere soğuğun, yağmurun altında Mescid-i Aksa nın yıkılması, müslümanların yok edilmesi fikrini aşılıyorlar. Belki de kendi kendimizin sonunu hazırlıyoruzdur, bu kafa ile onların oyunlarına ittiba olarak. Onlar bu bilinçe bu fikirlerle aşılanıyorlarsa, biz Müslümanların boş durmak ve çalışmamak gibi bir lüksü olamaz.Yapacağımız en ilk şey ve atacağımız en büyük temel, nefsimizi Batı'nın tarzından arındırmak.

**İman edenler, Allah yolunda savaşırlar. İnkâr edenlerde, tağut yolunda savaşırlar. O halde şeytanın dostlarına karşı savaşın. Çünkü şeytanın hilesi zayıftır. (Nisa suresi 76)

YORUM EKLE
YORUMLAR
kiraz yalçın
kiraz yalçın - 12 ay Önce

Eline emeğine sağlık. Çok başarılı olmuş. Yeni makaleni sabırsızlıkla bekliyoruz...

Ayşe Apaydın
Ayşe Apaydın - 12 ay Önce

Helal olsun kardeşim. Makaleni ayetlerle delillendirmen iyi olmuş...

Gizli hayran
Gizli hayran - 12 ay Önce

Bu kadar güzel yazma nazar değer

Hayrunnisa
Hayrunnisa - 12 ay Önce

Çok güzel olmuş.

Abisi
Abisi - 12 ay Önce

MaşAllah bacım eline sağlık çok güzel bir makale olmuş. Allah her zaman yardımcın olsun

Beyza KARACA
Beyza KARACA - 11 ay Önce

Çok güzel olmuş ablacım.Bir sonraki makaleni sabırsızlıkla bekliyoruzz