İşte 8 Mart'ın gerçek hikayesi...

8 Mart Dünya Kadınlar gününüz kutlu olsun... 8 Mart nasıl ortaya çıktı?

AA
İşte 8 Mart'ın gerçek hikayesi...

Peki neden bugün tüm dünya kadınları için bu kadar önemli.Geçmişte yaşanan ve 8 Mart’ın tüm dünya kadınlarının günü olmasını sağlayan olay neydi? İşte o günleri sizler için araştırdık

Dünyanın her yerinde kadın hakları ve özgürlüklerini yeniden hatırlatmak adına kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm  tarihte acı bir tecrübe sonucu ortaya çıkmıştır. 

1800’lü yılların ortalarında Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok işçi istihdam eden alanlardan biri tekstil alanıydı. Yüzbinlerce kişi özellikle de kadınlar çok zor şartlar altında çalıştırılıyordu. 

Öyle ki çalışma saatleri günde 16 saate çıkıyor, ücretler ise bir insanın hayatını neredeyse karın tokluğuna sürdürebileceği kadardı.

Bu zorlu şartlarda çalışan pek çok kadın her şeyi göze alarak 8 Mart 1857 yılında büyük bir grev tertipleyip sokaklara çıktı. Erkek işçilerinde katılmasıyla gittikçe büyüyen gösteri New York sokaklarını etkisi altına aldı. Sloganlar eşliğinde yürüyen ve daha sağlıklı koşullarda çalışmak isteyen kalabalığı durdurmak isteyen ABD polisi gösteriye müdahale etti.

Ancak bu müdahale adeta bir facianın yaşanmasına neden oldu. Eylem sırasında polis tarafından fabrikaya kilitlenen kadınlar, o esnada fabrikada çıkan bir yangın sonucu feci bir şekilde can verdi. Çoğu kadın 129 kişinin öldüğü bu gösteri dünya kamuoyunda büyük bir yankı uyandırdı.

Geçen yıllar içerisinde birçok ülkede kadın gösterilerinin artmasının ardından 1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde yapılan kadınlar toplantısında 8 Mart 1857 yılında ölen kadınlar anısına bugünün “Dünya Kadınlar Günü” olmasına karar verildi.

Bu günün farklı ülkelerde kutlanmaya başlamasının ardından Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 8 Mart’ı 16 Aralık 1977 yılında “Dünya Kadınlar Günü” olarak kabul etti.

Bu tarihten itibaren resmi olarak kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ülkemizde de 1921 yılından beri kutlanmaktadır.

Kaynak. Yasemin

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER