Erzincan’ın Kurtuluşunun 101’inci Yıldönümü Kutlanıyor

Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıldönümü etkinlikleri, Erzincan Belediyesi önünde düzenlenen çelenk sunma töreni ile başladı. Etkinlikler çerçevesinde Cumhuriyet Koşusu ve Cirit Müsabakaları da gerçekleştirildi.

Erzincan’ın Kurtuluşunun 101’inci Yıldönümü Kutlanıyor
Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıldönümü, Erzincan Belediyesi önünde düzenlenen törenle kutlandı. Düzenlenen çelenk sunma törenine Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş, Erzincan Milletvekili Burhan Çakır,  3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor ve Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy,  Milletvekili Burhan Çakır’ın yanı sıra kurum müdürleri askeri ve sivil  erkan katıldı.

Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor ve Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, kurumları adına Atatürk anıta çelenk sunumunda bulundular.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmasında; Erzincan’ın kurtuluşunun haklı ve onurlu gururunu yaşadığını belirterek, “Dünyanın gördüğü en kanlı savaşların ilki olan 1. Dünya Savaşı'nın en hararetli döneminde, Sarıkamış Allahuekber dağlarında adeta bir gül bahçesine girercesine, vatanın mukaddes toprağına düşen yiğitler, bir destanla bu dünyadan giderken, Rus orduları Erzurum ve Erzincan'ı işgal ediyorlardı. İki yıl süren bu esaret, Osmanlı ordularının tekrar Erzincan’ı geri almasıyla sona erdi. 1916-1918 yılları arasındaki iki yıllık esaret sürecinde hem Rus işgali hem de Ermenilerin yaptıkları zulümler bir daha silinmemek üzere Erzincanlının ve tarihin zihnine kazındı" dedi.

Çelenk sunumunun ardından Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş ve beraberindeki protokol üyeleri Atletizm İl Temsilciliği koordinasyonunda yapılan 13 Şubat Kurtuluş Koşusuna katıldılar. Erzincan Merkez Stadyumunda gerçekleştirilen atletizm yarışmalarını başlatan Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş, birincilik için kıyasıya yarışan gençleri izledi. Yarışmaların sonunda Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, dereceye giren sporcuları tebrik ederek madalyalarını taktılar.
Kaynak: Erzincan Valiliği

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER