Başbağlar Katliamı Unutulmadı

5 Temmuz 1993 tarihinde PKK terör örgütünün menfur saldırısı sonucunda Erzincan’ın Kemaliye İlçesine bağlı Başbağlar köyünde katledilen 33 vatandaşımız için anma programı düzenlendi.

Başbağlar Katliamı Unutulmadı

Başbağlar köyü Kültürevi önünde düzenlenen törene, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu, AK Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Akın Levent, Erzurum Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ahmet Hacıoğlu, Kemaliye Kaymakamı Mustafa İlhan, Hür Dava Partisi adına Genel Başkan Yardımcısı Hasan Şahin siyasi parti temsilcileri ve köylüler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan törende Kur’an-ı Kerim tilaveti verildi.

Erzincan Belediye Başkanı Sayın Bekir Aksun programda yaptığı konuşmada; “Bu şehadet diyarının vatansever, başı dik,gözü pek yiğit evlatları ! Şehitlerimizin emanetleri! hepinizi saygıyla, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum!

Bugün burada bundan 26 yıl önce hain terör örgütü'nün, alçakça yapmış olduğu katliamın sene-i devriyesinde acılarınızı paylaşmak, sizlerle hemhal olmak için buradayız. Bu mukaddes yerde bulunmaktan, aranızda olmaktan onur ve gurur duyuyorum!

“ŞEHİTLERİMİZİN ACISINI DÜN GİBİ YÜREĞİMİZDE HİSSEDİYORUM”

Ezan saati katliam planlayanlar kadın, erkek, çocuk ayırt etmeden, savunmasız vatandaşlarımızı kahpece kurşuna dizenler, evlerimizi ateşe verenler 33 vatandaşımızı şehit etmiş, 30 tane kadını dul,100'e yakın evladımızı yetim bırakmıştır. Ama unutmasınlar ki! Geride kalanlar bize önce Allah'ın, sonra şehitlerimizin emaneti, başımızın tacıdır. Biz dün olduğu gibi bugünde hep birlikte buradayız.

“ERZİNCAN VE TÜRKİYE ÜZERİNDE HAİN PLANLARI OLANLAR EMELLERİNE ASLA ULAŞAMAYACAKTIR”

Bizler bir kilimin desenleriyiz. Farklılıklarımızı zenginliklerimiz olarak görür, ona göre yaşarız. "Ayrılıkta azap, birlikte rahmet vardır" hadisi şerif-i şiarımızdır. Son yurdumuzun neresinde olursa olsun aramıza ayrılık tohuma ekmek isteyenlere karşı hep birlikte omuz omuza mücadele etmeli, kardeşlik hukukumuza zeval getirmemeliyiz.

Hain terör örgütünün muhakkak kökü kazınacak, ülkemiz ve yüce milletimiz bu terör belasından kurtarılacaktır.

Türk Milleti'nin tarih sahnesindeki her döneminde bu tür acılar hep yaşanmıştır. Bizi millet olarak birbirimize bağlayan bu acıları paylaşmak "Bir ölürüz ama bin diriliriz" şuurudur. Bundan 26 yıl önce Başbağlar’da yaşanan acı ülkemizin her köşesinde, gönül coğrafyamızda tüm Türk İslam Dünyasında hüzne sebep olmuş, terör lanetlenmiş, şehitlerimiz rahmetle yâd edilmiştir. Bizde bugün burada menfur Başbağlar katliamının acısını iliklerimize kadar hissediyor, acılarımızı paylaşıyor, bize bu acıları yaşatan hain terör örgütünü şiddetle lanetliyoruz!

Başta 33 şehidimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, minnet, şükranla anıyor; ailelerine sabr-ı cemil niyaz ediyorum! Rabbim Yüce Türk Milletine bir daha böyle acılar yaşatmasın diyor hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Buradaki törenin ardından Başbağlar Köyündeki Şehitlik Anıtı ve Başpınar köyünde ki Şehit Mezarlığı ziyaret edilerek, dualar edildi.

Kaynak: Erzincan Belediyesi

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2019, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER