Gerçek olan gerçek

Cennetin kapısı çoğumuz için hayatımız boyunca hep gözümüzün önündedir. Bu bazen bize muhtaç olan ama pek sevimsiz gelen bir yetim, bazen bize oldukça zahmetli gelen anne ve babamıza hizmet, bazen zorumuza giden hayır hasenat fırsatları veya akrabalık ilişkileridir. Allah bu gibi kapıları fırsat olarak önümüze koyar. Benimki nerede demeyin. Siz onu çok iyi biliyorsunuz.

Kimimizin cennet kapısı şefkate, kimimizinki sabıra, kimimizinki de sevdiği ve değer verdiği şeylerden tasarruf etmeye dayalıdır. Hayatın amacını başarılı ve mutlu olmak zannedip buna o kadar odaklanırız ki pek çoğumuz bu gözünün önündeki cennete açılan kapıyı hiç bir zaman göremez. Hayatımız boyunca gözümüzün önündeki bu açık kapıdan geçip cennete girmeyi beceremeyebiliriz. Bu kapıları görebilmemizi sağlayan şeye "feraset" adı verilir. O bizde yoksa hayatımız boyunca dünyanın geçici meşgaleleri ile uğraşır vakti gelince de boşa harcanmış bir ömürle, sadece bedeninin bakıcılığını yapmış enayiler olarak ölüp yitip gider ve sınavı kaybedenler arasında yerimizi alırız. 

Unutmayın dostlarım;  biz ölüp de, 'gerçek olan gerçek'le yüzleştiğimizde, hayatımız boyunca bakımını yapıp isteklerini yerine getirmek için uğrunda hayatımızı harcadığımız bedenimiz gömüldüğü yerde çürüyor olacak. 

Cennet ne midir?.. Bence Allah'ın rızasıdır.   

YORUM EKLE