Esas öğretmenlik budur işte..!

Benim zamanımda kol saati çok önemliydi; öyle herkesin olmazdı. Arkadaşlarımdan birisine babası kol saati almış. Tam hayalimdeki gibi. Koluna takmış okula geldi.

⭐️

Hepimiz çok beğendik. Çocukluk işte, benim asla böyle bir saatim olmayacaktı. Bu saat benim olmalıydı. Karar verdim. Saati çaldım ve cebime koydum. Arkadaşım saatin çalındığını anladı ama kimin çaldığını anlayamadı.

⭐️

Durumu öğretmenimize anlattı. Öğretmenimiz "Saati kim aldiysa sahibine versin" dedi.

⭐️

Pişman olmuştum ama utancımdan ben aldım diyemedim. Bu sefer öğretmen farklı yöntem denedi. Hepimizi tahtaya dizdi ve gözlerimizi kapattırdı. Bu benim hayatımın en utanç verici sahnesiydi.

Ceplerimizi teker teker arayarak saati buldu ve sahibine verdi.

⭐️

Hepimiz gözlerimizi açtık, öğretmen bana hiç bakmadan derse devam etti. Yıllar geçti, öğretmen oldum ve öğretmenim ile karşılaştım. Kendisine o günü hatırlattım ve sordum "Hocam" dedim "Ben o gün saati çaldığım halde tek bir kelime etmediniz, yüzüme bakmadınız, beni incitmediniz.
Neden böyle yaptınız?" diye sordum.

⭐️

Hayatımda unutamayacağım şu cevabı verdi;
dedi ki, "Siz gözlerinizi kapattığınızda ben de gözlerimi kapattım."

⭐️

Bu Olay, sadece okuma, yazma ve dört işlem öğretmekten daha fazlasıdır..

Bu olay yüce gönüllülükte, daha yücesi daha ulvisi daha anlamlısıdır..

Kısaca..!

ESAS ÖĞRETMENLİK BUDUR İŞTE..!

HAYIRLI CUMALAR..!!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Burçin KABASAKAL
Burçin KABASAKAL - 7 ay Önce

Bu bir anıysa kaynağını arıyorum. İnternette can Yücel'e ait olduğu notu var fakat yine de kaynak eser veya kişi bilgisine ulaşamadım.

Yorumcu
Yorumcu @Burçin KABASAKAL - 7 ay Önce

Bu hikayeyi farklı sitelerde gördüm. Nerdeyse tamamına yakını kaynak olarak alıntı denmiş. Bende kaynağını merak ediyorum. Eğer bulursanız, lütfen buraya yazın bizde öğrenelim.