Esas Duruş

ESAS DURUŞ

 

Affınıza sığınarak...

Sadece "Ben Müslüman’ım" demekten gurur duyan kardeşlerime...

 

ASKERDEKİ ESAS DURUŞU BİLİR MİSİNİZ?

 

Müslümanlık da hep öyle bir ESAS DURUŞ gerektirir diye düşünürüm. Dindar olun ya da olmayın, "Ben Müslüman’ım" diyorsanız o an ve o zaman gelip çattığında ortaya koymanız gereken bir ispattır bu. Bu ispat, kötülükler karşısında, fenalıklar karşısında, haksızlıklar karşısında ve en önemlisi batıl karşısında nerede durmanız gerektiğini bilecek ve bu iradeyi ortaya koyabilecek bir ferasettir.

Normal zamanda alkol kullanıyor olabilirsiniz. Eğlenceyi ve gece hayatını da seviyor olabilirsiniz. Kavgacı ve geçimsiz bir tip ya da hovarda ve çapkın birisi de olabilirsiniz. Hayatınız, günahı ve sevabı ile size aittir. Ama öyle zamanlar ve öyle durumlar olur ki her zaman içtiğiniz içkiyi elinizden o gece bırakmanız, her zaman oturduğunuz koltuktan o an kalkmanız ya da hayatınızın bir parçası haline gelmiş olsa bile o günahınızı o günlük bir kenara bırakmanız gerekebilir. Milyonlarca insan bir yerde toplanmışken ben buraya ait değilim diyebilmeniz ya da herkes katılmaktan çekinirken az da olsa hayırlı bir topluluğa katılıp ben nasıl bir insan olursam olayım bugün bu hayır veya yardım hareketinin içinde olmalıyım demeniz gerekebilir. Bazen herkes yürürken durmanız, herkes dururken yürümeniz gerekebilir. Bütün dünya kâfirlerinin ortak bir günah ritüeli haline gelmiş bir aktiviteye sırf ben onlardan değilim diyerek katılmamanız, herkes ilgisizken bir haksızlığa karşı tepkisiz kalamam deyip konuşmanız ya da hiç bir siyasi baskıya aldırmadan doğruyu söylemeniz gerekebilir.

 

Namazımızı ya da orucumuzu neyin bozduğu mevzusundan daha mühim bir meseledir bence, imanımızı neyin bozduğu...

 

Allah bazen sayım yapar arkadaşlarım. "O günah ve isyan gecesinde kimler vardı listeleyin bana" der meleklerine. "Kim, kimlerle beraberdi ?" Ya da o gün "kimler duyarsız kaldı, hangi kullarım yürüdü ve o hayra el atıp imkânı nispetinde katkı sağladı?" diye işaretler atar amel defterimize. O anlarda ve o günlerde sizi farklı kılan yapabildiklerinizin miktarı değil nerede ve kimlerle yan yana durduğunuzdur. Kat'iyyen sizlerden daha dindar değilim ve hatta belki birçoğunuzdan daha günahkârım ama ben o sayımlarda yanlış listeye yazılmak istemiyorum. Kendi adıma derdim tasam sadece bu kadar. Herkesin dini elbette kendine. Hiç kimse kimseye kendi hayat tarzını baskılayamaz. Böyle bir hakkımız da yoktur. Sadece "noolacak kardeşim bir gecede dinden mi çıkarız" diye bu mevzuyu hafife alan sevdiğim arkadaşlarım varsa onlara kendi yorumumu ulaştırmak için yazdım bu satırları.

 

Netice olarak, Allah C.C. hepimizi görüyor, biliyor ve emin olun asla unutmuyor. Biz de unutmayalım ki Allah bizi ibadetlerimizle ya da günahlarımızla değil, DURUŞUMUZLA değerlendirir. Nerede durduğunuzun farkındaysanız bu yazı sizi kapsamıyor demektir. Verdiğim rahatsızlık için özür dilerim. Sürç-ü lisan ettiysem affola.

 

Selamlar. Saygılar.

 
YORUM EKLE