KUDAKA 113’üncü Yönetim Kurulu Toplantısı Erzincan’ın Turizm Cenneti Kemaliye’de Gerçekleştirildi

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) 113’üncü Yönetim Kurulu Toplantısı, Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş’ın başkanlığında Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Kemaliye İlçe Belediye Başkanı Mehmet Karaman ve diğer yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde gerçekleştirildi.

KUDAKA 113’üncü Yönetim Kurulu Toplantısı Erzincan’ın Turizm Cenneti Kemaliye’de Gerçekleştirildi
Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) 113’üncü Yönetim Kurulu Toplantısı, Erzincan’ın turizme açılan kapısı konumunda bulunan Kemaliye ilçesinde (Eğin) gerçekleştirildi. Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan İl Genel Meclis Başkanı Bekir Yıldız, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Tanoğlu, Kemaliye Kaymakamı Mustafa İlhan, Kemaliye İlçe Belediye Başkanı Mehmet Karaman ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

KUDAKA Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Demirdöğen’in, KUDAKA çalışmaları ve planlanan faaliyetlere ilişkin yönetim kurulu üyelerine yaptığı bilgilendirme sunumunun ardından gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş, toplantının ardından Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Kemaliye İlçe Belediye Başkanı Mehmet Karaman, Vali Yardımcısı İhsan Ayrancı, Kemaliye Kaymakamı Mustafa İlhan, İliç Kaymakamı Hicabi Aytemur ve diğer yönetim kurulu üyeleri ile birlikte ilk olarak Selçuklu-Osmanlı mimarîsinin izlerini taşıyan Kemaliye evlerini gezdi. Ardından Osmanlı döneminde gurbete giden eşlerine özlem ve hasret dizeleri dizen kadınların, sözlerinin sergilendiği Mani Yolunu gezdiler. Daha sonra ise kuru dut ve cevizin yaklaşık 3 saat makinede dövülüp macun haline getirilmesiyle elde edilen yöresel lök tatlısından tattılar. İlçede sadece bir demirci ustası tarafından üretilen ve bin yıllık bir tarihin kapısını aralayan kapı tokmağı motiflerini de inceleyen katılımcılar daha sonra dünyanın en zorlu yolları arasında gösterilen ve yapımı 132 yılda tamamlanan Kemaliye-Divriği arasındaki Taş Yolu gezdiler. Akabinde Karanlık Kanyon Vadisi’ni yakından görmek için yaklaşık 1 buçuk saat Karasu Nehri üzerinde bot gezintisi yapan davetliler, yüzlerce metre yüksekliğindeki sarp kayalıkların arasında ilçenin doğal güzelliklerine hayran kalarak, bol bol fotoğraf çekme imkanı buldular. 

Gerçekleştirilen gezi sonrası Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mehmet Sekmen, Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş’a misafirperverliğinden dolayı teşekkürlerini ileterek, Kemaliye’nin doğal güzelliğine olan hayranlığını dile getirdi.
Kaynak: Erzincan Valiliği

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER