Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nde Mezuniyet Coşkusu

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nin 2018-2019 akademik yılı mezuniyet töreni öğrencilerin ve ailelerinin coşkulu kalabalığına sahne oldu.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nde Mezuniyet Coşkusu
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Yalnızbağ Yerleşkesi’nde düzenlenen törene Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş, Erzincan Milletvekili Sayın Süleyman Karaman ve Sayın Burhan Çakır, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın Çiçek, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Akın Levent, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Düzenlenen tören, üniversite bünyesindeki fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarından mezun olan öğrencilerin geçişiyle başladı. Öğrencilerin mezuniyet sevincini yaşadığı anlarda ailelerde heyecanlı anlar yaşadı. 

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal marşı ile başlayan törende Türkiye'nin 27’nci ve son Başbakanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Eski Başkanı Sayın Binali Yıldırım'ın mesajı katılımcılara aktarıldı.

Daha sonra konuşma yapan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Akın Levent, tüm öğrencilerin mezuniyet başarısını kutlayarak, meslek hayatlarında başarılar diledi.

Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş yaptığı konuşmada; “Sizleri sevgiyle muhabbetle selamlıyorum. Binali Yıldırım Üniversitemizden bu yıl mezun olacak öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarınızın artarak devam etmesini temenni ediyorum. Yolunuz, bahtınız açık olsun.

Bugün burada öğrencilerinin coşkusunu paylaşan hocalarımızı da tebrik ediyorum. Değerli anne babalarımızı da bu gurur günlerinde kutluyorum. Bugün gençlerimiz, eğitimlerinin önemli bir aşamasını geride bırakıyorlar. 

İnanıyorum ki bundan sonra, gençlerimiz kendi ayakları üzerinde durmaya başlayacak, vatanımıza milletimize hayırlı hizmetlerde bulunacaklardır. Şairin “Geçmiş zaman olur ki hayali cihana değer“ dediği anları geride bıraktınız. Eğitim yaşantısının en güzel, en verimli dönemini bitirdiniz. Ülkemize, insanımıza her alanda hizmet edecek, devletimizin daha da güçlenmesine katkı sunacak yetkinliklere ulaşmış bir şekilde mezun oluyorsunuz. Sizler inanıyorum ki gerek devlet kurumlarında, gerek özel sektörde gerekse kendi imkânlarınızla başlayacağınız işlerde büyük başarılara imza atacaksınız.

İnsanın anılarında yer edinen, hafızamıza kazınan anlar vardır. Bugün, bu güzel anlardan birine şahitlik ediyoruz. Sizlerin sevincine, mutluluğuna ve kıvancına ortak olmak için bir arada olmanın memnuniyeti içerisindeyim. 

Bugün alacağınız diplomalar, sizin ehliyetiniz olacak. Bizler ancak, sürekli öğrenen, araştıran ve sorgulayan bireylerle çağdaş bir toplum inşa edebiliriz. Hızın, teknolojinin ve dinamizmin olduğu bir çağa ayak uydurmak, ancak bu çağın ruhuna uygun bir eğitim almakla mümkündür.

Bu bilinçle binlerce yıllık toplumsal hafızamızı, değerlerimizi şahsiyet yuvaları olarak gördüğümüz okullarımızda öğrencilerimize anlatmak, yaşatmak ve nesilden nesile aktarmak, çocuklarımızı hayata hazırlamak, donanımlı bireyler olarak topluma katkıda bulunmasını sağlamak için üretmeye, çalışmaya aşkla şevkle devam ediyoruz.

Üniversitelerimiz; taze dimağların, zihinlerin ve ruhların yıkandığı duru pınarlardır. 

Bu pınarların gençlerimize can suyu olması, öğrencilerimizin bu mümbit topraklara kök salıp büyümesi ancak uygun bir eğitim ikliminde mümkün olur. Devletimiz, bu bilinçle irfan sahibi değerli akademisyenlerimizin gayretleriyle gençlerimizi geleceğe hazırlıyor.

Unutmayalım ki her tohum bir orman saklar. Bugün bu güzel atmosferde, anne babaların umut dolu duruşlarında, gençlerimizin ışıltı gözlerinde bu orman saklı. Bizler bu umudu hep taze tutacağız, bahçemizi hiç kurutmayacağız, sulamaya, güzelleştirmeye devam edeceğiz. Çünkü bizim büyük Türkiye idealimiz var. Çünkü değerleri yozlaşmaya yüz tutmuş dünya ülkelerine karşı insanı merkeze alan bir medeniyet mefkûremiz var. 

Bunun için siz değerli gençlerimizin özgüvenli, donanımlı bir şekilde yetişmesi gerekiyor. Zira iddiamızı, ancak yarınlarımızı inşa edecek, yolumuzu aydınlatacak parlak zihinlerle sürdürebiliriz.

Bu saydığımız hedeflere ulaşmak için evvela sizin kendinize güvenmeniz ve çaba göstermeniz gerekiyor. Başarılı olacağınıza inanacaksınız, kendi değerlerinizi, zenginliklerinizi kişiliğinizin bir parçası hâline getirip samimiyetle çalışmalarınızı sürdüreceksiniz.

En sevdiğim anekdotlardan biridir: Gazeteciler NASA’ya ziyarete gittiklerinde kapının önünde elinde süpürgeyle duran temizlik görevlisi adama burada ne yapıyorsun, diye sorarlar. Temizlikçi şu cevabı verir: Uzaya adam gönderilmesine yardımcı oluyorum. 

Gaye, kendinden daha büyük bir şeyin parçası olduğunu hissetmektir. Size bu ülkenin ihtiyacı olduğunu bilerek çalışmak sizleri sürekli motive edecektir. Mevlana’nın dediği gibi :  “Kader, gayrete âşıktır.“ Yeter ki siz çalışmaya, üretmeye, kendinizi geliştirmeye odaklanın. Başarı elbet gelecektir. İnanıyorum ki emeklerinizin karşılığını fazlasıyla alacaksınız. Şehrimizin ve ülkemizin gelecekteki aydınlık yüzleri sizler olacaksınız.

Bu zorlu maratonu başarıyla finale taşıyan değerli eğitimcilerimize, velilerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Mezun olan tüm gençlerimize bundan sonraki yaşamlarında üstün başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından fakültelerde ve meslek yüksekokullarında dereceye giren öğrencilere öğretim üyeleri ve protokol tarafından başarı belgeleri ile plaketleri verildi. Tören, 2 bin 340 lisans ve bin 400 ön lisans olmak üzere toplam 3 bin 740 mezun öğrencinin kep atmasıyla son buldu.
Kaynak: Erzincan Valiliği

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2019, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER