Türkiye Sudan'a yönelik dış müdahaleleri eleştirdi

Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi Neziroğlu "Sudan'ın Türkiye'den uzaklaşacağını düşünmüyorum. Tam aksine daha da yakınlaşacağımızı, ilişkilerimizin daha sağlam temellere oturacağını düşünüyorum." dedi.

Türkiye Sudan'a yönelik dış müdahaleleri eleştirdi

Neziroğlu, 11. Büyükelçiler Konferansı'na (BKON) katılmak üzere bulunduğu Ankara'da, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Sudan'da 4 aydır hükümetin bulunmadığını hatırlatan Neziroğlu, taraflar arasında anlaşmanın sağlanmasını çok önemli bulduklarını ve desteklediklerini söyledi.

Neziroğlu, sokaklarda da ciddi hareketlilik ve gerginlik yaşandığını hatırlatarak, "Anlaşma, bu gerginliği ve gösterileri sona erdirmesi bakımından önemli. Ülkede, hükümetin ay sonuna kadar kurulacağını ümit ediyoruz. Sudan, yeni bir sayfa açacak ve bundan sonra her bakımdan daha iyi olacağını ümit ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Sudan'ın siyasi ve ekonomik açıdan istikrarlı olmasını istediklerini belirten Neziroğlu, bu yönde çabaladıklarının altını çizdi. Sudan'da bazı büyükelçilerin gösterilerde yer aldığını anımsatan Neziroğlu, "Bu çok şık bir durum değil. Kendi ülkelerinde gösteriler yapılsa başka ülkelerin büyükelçileri oturma eylemine katılsa nasıl karşılarlar? Kendi ülkenizde hoş karşılamayacağınız bir şeyi, başka ülkede de yapmamak gerekir diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Neziroğlu, Erdoğan'ın ziyareti sonrası bir "Sudan farkındalığı" oluştuğuna ve son zamanlardaki "Sudan'ın Türkiye'den uzaklaşabileceği" yönündeki endişeleri gerçekçi bulmadığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Biz Sudan'da hiçbir ülkeyle rekabet halinde değiliz. Olaylar sürecinde başka ülkelerin Sudan'ın içişlerine müdahil olmasından Sudanlılar rahatsız oldu. Bu süreçte bazı büyükelçilikler önünde Sudan'ın iç işlerine karıştıkları gerekçesiyle gösteriler düzenlendi."

Neziroğlu, Sudan'ın Sevakin Adası'na ilişkin Türkiye ile Sudan arasındaki anlaşmanın iptal edilebileceği yönündeki iddiaların asılsız olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin Sevakin Adası'nda askeri üssünün bulunduğu iddialarının da doğru olmadığını dile getirdi.

Kaynak: ABNA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER